Jak wybierać meble ogrodowe?

Spis treści
- Jaki materiał mebli ogrodowych wybrać?
- Meble ogrodowe drewniane
- Meble ogrodowe plastikowe
- Meble ogrodowe plecione
- Meble metalowe
Kiedy tylko słońce zacznie już przygrzewać na dobre, posiadacze domów jednorodzinnych i działek wypoczynkowych myślą już o rozpoczęciu sezonu ogrodowego. Oczywiście ruszą też zaraz z pracami, by ich kawałek zieleni był piękny i zadbany oraz by mogli cieszyć się w nim swobodnym wypoczynkiem. A w ogrodzie najlepiej wypoczywa się na ogrodowych meblach. Podpowiadamy dziś jak je wybierać.
Jaki materiał mebli ogrodowych wybrać?
Kupując meble ogrodowe zastanawiamy się nie tylko, jaki fason wybrać, ale też na jakim podłożu i w jakich warunkach atmosferycznych będą one stać oraz z jakiego materiału powinny być wykonane. Do dyspozycji mamy kilka typów materiałów: meble żeliwne, aluminiowe, plastikowe, meble ogrodowe drewniane, wiklinowe, rattanowe i technorattanowe. Każdy z nich cechuje się charakterystyczną estetyką, każdy też ma określone właściwości użytkowe. Dobrze jest znać swoje potrzeby, żeby wybrać te odpowiednie.
Meble ogrodowe drewniane
Drewno jest jednym z najpopularniejszych materiałów meblarskich i świetnie sprawdza się również do wyrobu mebli ogrodowych. Są eleganckie, wygodne, stabilne i trwałe – przy właściwym użytkowaniu i regularnej konserwacji mogą posłużyć nawet wiele lat. Trzeba jednak pamiętać, że nie należą do najlżejszych, trudno się je więc przenosi. Dobrzej jest też sprawdzić z jakiego gatunku wykonane są meble – znajdziemy te z gatunków spotykanych w Polsce (buk, dąb, sosna, świerk, olcha) i z drewna egzotycznego (teak, merbau, sapele i in.). Drewno krajowe, jeśli jest dobrze zaimpregnowane, jest odporne, ale wciąż nie pozbawione wad: trzeba je regularnie konserwować, może pod wpływem słońca blaknąć i wysychać, zmieniać objętość przy nadmiernej wilgoci, wypaczać się, pleśnieć, ulegać atakom glonów, grzybów itp. Drewna egzotyczne są w praktyce pozbawione tych wad, ich wadą jest za to wysoka cena.
Przeczytaj również: Dobre z natury? Zalety drewnianych mebli ogrodowych
Meble ogrodowe plastikowe
Na drugim biegunie cenowym mamy meble plastikowe. Są lekkie, poręczne, łatwo dają się czyścić i nie trzeba ich konserwować. Są odporne na wodę i ataki mikroorganizmów, za to źle znoszą działanie promieni UV i wysokich temperatur (blakną i odkształcają się). Plastikowe meble ogrodowe są niestety mało stabilne i łatwo je przypadkiem przewrócić, a na nagrzanych w słońcu trudno jest usiąść, bo mogą poparzyć lub… nie wytrzymać ciężaru siadającej osoby. Warto jest sprawdzać, z jakiego typu polimeru są wykonane – te droższe zazwyczaj są sporo lepszej jakości i wytrzymałości.
Przeczytaj również: Meble do ogrodu – co oferuje sklep meblowy brw na sezon letni?
Meble ogrodowe plecione
Do tej kategorii zaliczymy meble wiklinowe, rattanowe i technorattanowe. Jest to popularny w Polsce typ mebli do ogrodu, a to ze względu na duży urok plecionki nadającej werandzie czy tarasowi prawdziwie rustykalnego czy kolonialnego charakteru. Wiklina i rattan są materiałami pochodzenia naturalnego, technorattan zaś – kompozytem polimerowych włókien z żywicami i utrwalaczami UV. Meble plecione mogą być ciekawe w kształtach, są lekkie i wygodne w użyciu, mogą być lakierowane lub barwione. Naturalne materiały są stosunkowo wytrzymałe (rattan bardziej), jednak z łatwością poddają się działaniu niskich temperatur oraz wilgoci. Nie można ich więc przechowywać przez dłuższy czas na zewnątrz. Meble te należy regularnie czyścić, a jeśli są lakierowane – uzupełniać ubytki. Technorattan z kolei jest materiałem, który ma za zadanie zlikwidować bolączki mebli wyplatanych z naturalnych materiałów. Jest bardzo odporny na czynniki atmosferyczne, lekki, wytrzymały, a w wyglądzie przypomina rattan. Materiał ten, pomimo dosyć wysokiej ceny (wpływa na nią koszt ramy mebla) cieszy się ze względu na dużą uniwersalność i brak konieczności konserwacji ogromnym zainteresowaniem.
Meble metalowe
Na koniec zostawmy meble ogrodowe z metalu (stalowe, żeliwne). Meble metalowe są eleganckie, nawet nieco wytworne, pasować więc będą do bardzo klasycznych ogrodów. Są ciężkie, stabilne, nierzadko łączone z drewnem, co tylko podnosi ich dekoracyjny walor. Stal i żeliwo mają wysoką odporność na działanie niskich temperatur, meble takie można swobodnie składować zimą na zewnątrz. Oczywiście, o ile powierzchnia metalu jest zabezpieczona powłoką antykorozyjną. W wysokich temperaturach oczywiście szybko się nagrzewają, przy niskich zaś chłodzą, dlatego też wykorzystywane są elementy drewniane. Ciekawą propozycją za to są meble aluminiowe: są dużo lżejsze od żeliwnych i stalowych, łatwo się je przenosi, przy czym wciąż pozostają stabilne i trudno je przypadkiem wywrócić. Nie rdzewieją, niestety mogą płowieć nieco pod wpływem promieni słonecznych. Oferta na rynku jest przekrojowa, z łatwością więc można dopasować ich stylistykę do własnego stylu ogrodu.
Podziel się:
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
-
-
Rattanownia Meble tarasowe Fotele wiszące, meble ogrodowe, pergole i akcesoria
43-100 Tychy, Przemysłowa 60
-