Jaka wysokość mebli kuchennych jest optymalna?
Kuchnia stanowi obowiązkowe pomieszczenie każdego budynku mieszkalnego. Aby gotowanie i przebywanie w niej było komfortowe, wszystkie meble muszą być dopasowane do wzrostu domowników. Zbyt niskie blaty wywołują pochyloną pozycję i nieunikniony ból kręgosłupa. Wysoko osadzone szafki kuchenne wiążą się ze wspinaniem na palcach stóp, używaniu niestabilnych taboretów i uczuciu obolałych rąk.
Znaczenie dolnej zabudowy kuchennej
Najważniejszą rolę odgrywają dolne szafki kuchenne. Ich standardowa wysokość wynosi 85 cm – licząc od podłogi do górnej krawędzi blatu roboczego. Owa wartość jest optymalna dla osób o przeciętnym wzroście 170 cm. Osoby niższe powinny zainwestować w meble o wysokości około 80 cm, a bardzo wysokie muszą pracować przy blacie osiągającym pułap 90 cm (większe wartości są związane z blatami barowymi, przy których siada się na specjalnych wysokich krzesłach zwanych hokerami lub biesiaduje na stojąco).
Przeczytaj również: Dlaczego meble kuchenne powinny być zaprojektowane ze szczególną starannością?
Co z szerokością dolnej zabudowy kuchennej? Generalna zasada mówi, że odległość między zgiętym ramieniem a blatem roboczym powinna wynosić 10-15 cm.
Wszystkie wymiary zostały ustandaryzowane przez producentów mebli. Wysokość, szerokość i głębokość dolnych szafek kuchennych jest związana z wymiarami typowych sprzętów AGD (lodówek, piekarników, zmywarek, kuchenek elektrycznych).
Przeczytaj również: Jak stworzyć wygodną kuchnię?
Jaką wysokość powinny osiągać górne szafki kuchenne?
Górna zabudowa kuchenna może być już bardziej zróżnicowana pod względem wysokości czy szerokości – nie musimy dopasowywać jej wymiarów do sprzętu domowego. Wyjątek stanowi montaż zabudowanego wyciągu kuchennego – w takiej sytuacji najlepiej zapoznać się z zaleceniami producenta dotyczącymi minimalnej odległości sprzętu od palników.
Przeczytaj również: Jak umeblować kuchnię o małym metrażu?
Najczęstsze wysokości w górnej zabudowie wynoszą kolejno: 287, 359, 433, 574, 717, 864 mm. Odstęp między szafkami górnymi i dolnymi waha się między 50 a 70 cm - decydującą rolę odgrywa tu zabudowa wisząca.
Coraz popularniejszym rozwi ązaniem aranżacyjnym jest całkowita rezygnacja z górnych szafek kuchennych bądź ich redukcja (zabudowa tylko części ściany lub wykorzystanie otwartych półek), co zapewnia większą przestrzeń do prac kuchennych przy blacie, a także poczucie lekkości w kuchni . Czasem górna zabudowa ma postać witryn o ozdobnych szybach (rozdzielonych tzw. szprosami), gdzie można przechowywać staromodne naczynia przekazywane z pokolenia na pokolenie. Producenci mebli na wymiar proponują często także zabudowy wysokie, czyli bez blatu kuchennego, stanowiące idealną i pojemną przestrzeń do przechowywania przetworów i produktów kuchennych. Rezygnacja ze strefy roboczej w kuchni jest decyzją niemożliwą, dlatego też przy owych rozwiązaniach uzupełnia się kuchnię o dod atkowe meble z blatem kuchennym - wyjaśnia ekspert z firmy Meble Kulenty.
Górna zabudowa kuchenna nie zawsze jest zamontowana pod sam sufit, co wiąże się z niestandardową wysokością pomieszczenia. Przykładem są mieszkania z okresu PRL-u, które charakteryzują się bardzo wysokimi, kilkumetrowymi sufitami.
Optymalna głębokość zabudowy kuchennej
Górna zabudowa kuchenna cechuje się znacznie płytszą powierzchnią niż dolne szafki. Jej głębokość waha się w granicach 30-40 cm. Decydującą rolę odgrywa obecność okapu kuchennego w zabudowie i indywidualne preferencje zamawiającego.
Dolne szafki kuchenne posiadają głębokość około 56 cm bez frontu. Wartości dostosowane są do minimalnych głębokości, dyktowanych przez podstawowe sprzęty AGD. Podczas montażu warto zwrócić uwagę na wymagany odstęp szafek od ściany. Brak dostępu do powietrza może doprowadzić do zagrzybienia muru i, co za tym idzie, samej zabudowy.
Charakterystyka szafek na wymiar
Decydując się na meble kuchenne na wymiar, możemy mieć pewność, że zabudowa będzie dostosowana do indywidualnych potrzeb. Najważniejszy krok stanowi dopasowanie wysokości dolnych szafek do wzrostu użytkowników. Zamiast zmiany wymiarów mebli, niektórzy klienci decydują się na dodanie specjalnych nóżek, które automatycznie podnoszą wysokość zabudowy dolnej. Projektanci zwracają szczególną uwagę na niestandardową szerokość niektórych sprzętów AGD. Sukcesem jest dobra współpraca z firmą meblarską, która pomoże w uzyskaniu najbardziej ergonomicznego i zadowalającego projektu.
Podziel się:
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
-
Meble Arjan Arkadiusz Knefel
50-303 Wrocław, Jedności Narodowej 189 lok. 1A
-
-
Meble tapicerowane Produkcja-Usługi-Handel Spółka cywilna Jan Bujnowski i Syn
80-434 Gdańsk, Wyspiańskiego 17