Meble drewniane. Z jakich drzew powstają?
Mimo upływu lat, drewno nie ma konkurencji w meblarstwie. Kojarzone jest z elegancją, a solidniejsze gatunki także z wytrzymałością. Dobrze dobrane drewno sprawia, że meble mogą służyć nam przez lata i z czasem nabierać szlachetności. Dużą zaletą mebli drewnianych jest to, że w razie potrzeby w dość prosty sposób można je odnawiać. Do minusów zaś zalicza się zazwyczaj cenę dobrych mebli drewnianych.
Najpopularniejsze rodzaje drewna w meblarstwie
Do produkcji mebli wykorzystuje się różnego rodzaju drewno. Oczywiście, istnieją gatunki, które górują nad innymi i cieszą się większą popularnością oraz zaufaniem klientów sklepów meblarskich. W ubiegłych wiekach dobrą opinią cieszyły się meble dębowe, głównie ze względu na swoją wytrzymałość. Co ciekawe, współcześnie podobnie jak kiedyś wielu konsumentów wciąż wybiera meble z dębu. Innymi popularnymi gatunkami drzew, z których tworzono meble, był m.in. orzech oraz mahoń.
Przeczytaj również: Dlaczego warto kupować drewniane meble dla dzieci?
Obecnie przeglądając oferty sklepów stacjonarnych i internetowych, natkniemy się przede wszystkim na meble z takich drzew jak:
- Dąb – o którym pisaliśmy wyżej. Charakteryzuje się przede wszystkim dużą wytrzymałością. Meble dębowe są również dość elastyczne, jeśli chodzi o estetykę, ponieważ występują w wielu odcieniach. Wśród znawców meblarstwa meble dębowe uważane są za symbol elegancji i prestiżu.
- Buk – to drewno wyjątkowo popularne w Polsce. Podobnie jak dąb wyróżnia się wysokim stopnie twardości, który zapewnia odporność na uszkodzenia. Mimo to trzeba zaznaczyć, że meble bukowe nieco gorzej reagują na wilgoć. Jeśli chodzi o kolorystykę, meble z buku wyróżniają się jasnymi barwami, nieraz wpadając lekko w kolor różowy.
- Orzech – zaliczany jest do drewna o średniej twardości. Do jego głównych zalet należy zaliczyć wygląd; elegancko zarysowane słoje oraz przykuwająca wzrok barwa zapewne zachęcą niejednego klienta sklepu meblowego. Warto dodać, że w meblarstwie sporą popularnością cieszy się orzech amerykański.
Powyżej przedstawiliśmy najpopularniejsze rodzaje drewna, z których robi się meble w naszym kraju. Do nieco mniej popularnych, ale równie spotykanych należy dopisać:
Przeczytaj również: Meble z drewnianymi elementami. Hit czy kit?
- Jesion – sprężysty, a jednocześnie twardy. Wyróżnia się jasną barwą.
- Brzoza – dostępna w wielu odcieniach. Zaliczana jest do drewna miękkiego. W środowisku meblarskim meble brzozowe uważane są za dość trudne do obróbki.
- Palisander – wyróżnia się przede wszystkim wytrzymałością i ciężkością. Niestety, jego główną wadą jest trudna obróbka. Jednak posiadacze mebli z palisandru zapewne mogą pochwalić się jego eleganckim wyglądem.
- Sosna – popularne drzewo, które wyróżnia się łatwością w barwieniu oraz średnio twardą strukturą. Naturalnie występuje w kolorze pomiędzy beżowym a żółtym.
- Modrzew – to solidność i wysoka żywiczność. Meble modrzewiowe są odporne na uszkodzenia, szkodniki oraz wilgoć.
Wymienione wyżej rodzaje drewna nie wyczerpują listy. To, jaki rodzaj drewna wybierzemy, w dużej mierze zależy od tego o jaki mebel chodzi i jakie będzie miał on zastosowanie podczas codziennego użytkowania.
Najlepsze drewno na meble
Jak wielu innych przypadkach trudno wskazać jednoznacznie, które drewno jest najlepsze do produkcji mebli. Jeśli skupiamy się na wytrzymałości, warto postawić na meble dębowe. Dla tych, którzy cenią sobie funkcjonalność i nie zamierzają wydać fortuny, odpowiednie mogą okazać się meble sosnowe. Miłośnicy naturalności w swoich wnętrzach, mogą spróbować wybrać coś z mebli brzozowych. A osoby stawiające na różnorodność, powinny przejrzeć katalogi z meblami bukowymi.
Trzeba przyznać, że wybór na rynku jest olbrzymi. Podczas zakupu warto posiłkować się radą specjalistów ze sklepów meblowych, którzy dzięki swojemu doświadczeniu powinni doskonale wiedzieć, jakie drewno będzie najodpowiedniejsze w danej sytuacji.
Podziel się:
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Janusz Wenta Stolarstwo - Wenta
84-241 Gościcino, Wiejska
-
-
-