Najczęstsze usterki regałów magazynowych

Regały magazynowe służą do składowania różnych towarów – również ciężkich i gabarytowych w halach magazynowych, hurtowniach i centrach logistycznych, gdzie poruszają się wózki widłowe. A zatem o uszkodzenie regału nietrudno – najczęstszą bowiem przyczyną usterki jest kolizja z wózkiem lub przewożonym towarem. W efekcie regał – w zależności od stopnia zniszczeń – musi zostać naprawiony lub wymieniony.
Uszkodzenia regałów magazynowych
Zasadniczo regały magazynowe mogą zostać uszkodzone z różnych powodów. Jednym z częstszych jest wspomniana wcześniej możliwość kolizji z wózkiem widłowym, ale nie tylko. Usterki regałów powodowane są także nieprawidłowym montażem albo zaniedbaniami w czasie eksploatacji. Warto wiedzieć, że producenci regałów określają wytyczne co do ich użytkowania, a zatem precyzują częstotliwość koniecznych cyklicznych przeglądów regałów magazynowych. Tego typu usługi świadczy warszawskie przedsiębiorstwo ORSON.
W ramach kontroli regały mogą być dopuszczone do dalszego użytku, a w razie stwierdzenia usterki dostępne są dwa wyjścia. Regał może zostać wycofany z użytkowania w celu wykonania natychmiastowej naprawy lub może zostać zlecona naprawa w trybie niepilnym. Wówczas konieczne jest usunięcie usterki w czasie 4 tygodni, a w tym okresie regał może być cały czas w eksploatacji. Zaniedbania w zakresie bieżących napraw mogą prowadzić do osłabienia poszczególnych połączeń, a tym samym przyczynić się do groźnego w skutkach wypadku.
Na regałach składowane są często ciężkie i gabarytowe ładunki, niejednokrotnie na sporej wysokości. Oznacza to ryzyko utraty stateczności lub przechylenia się regału. Odkształcenia zaburzające geometrie powstałe na skutek kolizji z wózkiem widłowym lub towarem są bardzo niebezpieczne – regał traci stabilności i ulega zmianie jego struktura.
Kiedy należy naprawić regał magazynowy?
Każda zauważona usterka regału magazynowego powinna zostać zgłoszona przełożonemu, który podejmuje dalsze kroki zmierzające do naprawy. A zatem na stabilność regału mogą mieć wpływ ogniska korozji, nieprawidłowe wypoziomowanie regału, co wynika z błędów podczas montażu lub niesolidne mocowania.
Duże zagrożenie związane z kolizjami dotyczy regałów wspornikowych, zwłaszcza że przenoszenie na nie ładunków odbywa się zwykle z użyciem wózków. Umieszczając duże gabaryty na wysokościach o kolizję nietrudno. Niemniej jednak każde, nawet najmniejsze uszkodzenie mechaniczne powinno zostać zgłoszone i sprawdzone.
Niebezpieczeństwo dla przyszłych użytkowników niosą także błędy montażowe – zwłaszcza jeśli poszczególne części zostaną złożone w sposób niezgodny z instrukcją.
Podziel się:
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
-
Cekar Firma handlowo-usługowa Krzysztof Cebo
43-300 Bielsko-Biała, Leszczyńska 5a
-
JCM Jarosław Chmielarek
00-116 Warszawa, Świętokrzyska 30 lok. 63
-
Wist Logistyka s.c. Kaczan W., Śnigurowicz J.
45-594 Opole, Obrońców Stalingradu 60