Podstawowe rodzaje regałów magazynowych

Regały magazynowe to podstawowe wyposażenie wszystkich firm, które zajmują się logistyką lub prowadzą własne magazyny – przy działalności produkcyjnej, usługowej bądź handlowej. Rodzaj wykorzystywanych regałów zależy jednak przede wszystkim od charakteru przechowywanych towarów oraz dostępnej powierzchni. Do najpopularniejszych rozwiązań należą regały paletowe i wspornikowe, a także tradycyjne regały półkowe.
Czym wyróżniają się regały paletowe?
Regały paletowe umożliwiają przechowywanie towarów spaletyzowanych, które mogą być ustawiane w gniazdach znajdujących się na kolejnych poziomach. Regały magazynowe tego typu mają wysokość od kilku do kilkunastu metrów, a ich główną zaletą jest to, że umożliwiają na gromadzenie dużej ilości towarów na niewielkiej przestrzeni. Regały paletowe są obsługiwane przy pomocy wózków widłowych, które pozawalają na swobodne umieszczanie ładunków w wybranych miejscach. Regały magazynowe paletowe w Warszawie można znaleźć m.in. w ofercie firmy BESA24. Cechą charakterystyczną regałów paletowych jest ich konstrukcja. Mają one strukturę ramową, a elementami nośnymi są słupy połączone stężeniami i zakotwione do posadzki. Pary słupów są połączone z sąsiednimi za sprawą dwóch trawersów, czyli belek poprzecznych, między którymi znajdują się wsporniki, a często kratownice lub wypełnienia drewniane albo metalowe.
Jaka jest charakterystyka regałów wspornikowych?
Regały wspornikowe służą do przechowywania materiałów o znacznej długości np. prętów lub rur, a także o sporej powierzchni m.in. arkuszy blach. Ich struktura to pojedyncze słupy o kształcie odwróconej litery „T”, której daszek to tzw. baza. Jest ona kotwiona do posadzki, a słupy łączone ryglami. Mocuje się też do nich stężenia poziome, a po obu stronach słupa umieszcza się wsporniki, na których układany jest towar. W niektórych przypadkach w regałach są stosowane półki. Na ogół regały tego rodzaju są niższe niż paletowe.
Regały półkowe
Regały półkowe są wykorzystywane do przechowywania ładunków o mniejszych gabarytach. Zwykle są to towary w opakowaniach zbiorczych lub jednostkowych, a niekiedy nawet luzem. Podstawowym składnikiem regału tego typu jest stelaż tworzący strukturę przestrzenną z czterema elementami nośnymi, do których przytwierdzane są półki. Używa się ich m.in. w magazynach podręcznych, hurtowniach albo sklepach. Szeroką ofertę regałów magazynowych paletowych, wspornikowych i półkowych można znaleźć w firmie Besa24 z Warszawy. Specjalizuje się ona w obsłudze przedsiębiorstw zajmujących się magazynowaniem i logistyką.
Podziel się:
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana